Medarbejdere

DeiC er en virtuel organisation. Medarbejderne er ansat på DTU, Syddansk Universitet og Det Kongelige Bibliotek. De har kontorer på disse institutioner samt på Aarhus Universitet.
Navn Opgave Afdeling E-mail Telefon
Bjarne Andersen COO - DeiC Nationale Kulturarvscluster Det Kgl. Bibliotek bja@kb.dk 89462165
Lene Krøl Andersen Kompetencecenterchef eScience kompetencecenter lene.krol.andersen@deic.dk 41190910
Martin Bech CTO, Divisionsdirektør Net og Sikkerhed Net og sikkerhed martin.bech@deic.dk 35888203
Rene Belsø Koordinator, datamanagement Ledelsessekretariat rene.belso@deic.dk 61713999
Istvan Bernath Drift af net Netdrift istvan.bernath@deic.dk 35888228
Hans Ulrik Bjarkov Drift af net Netdrift hans.ulrik.bjarkov@deic.dk 35888223
Anders Sparre Conrad COO - DeiC data managment Det Kgl. Bibliotek asc@kb.dk 91324733
Tangui Coulouarn Projektleder avancerede netforbindelser Tjenester og udvikling tangui.coulouarn@deic.dk 25234217
Nicolai Devantier Kommunikationskonsulent DKCERT/DeiC kommunikationsteam nicolai.devantier@deic.dk 31964900
Anders Mundt Due Drift af net Netdrift anders.mundt.due@deic.dk 35888227
Mohammad El-Kalache Netværkstekniker Netdrift Mohammad.El-Kalache@deic.dk 50558649
Jan Ferré Netdriftschef Netdrift jan.ferre@deic.dk 35888225
Claus Gohr Projektøkonomi og kontrakter Net og sikkerhed claus.gohr@deic.dk 35888208
Mikkel Hald WAYF, konsulent WAYF mikkel.hald@deic.dk 31269288
Ole Frendved Hansen Projektleder eduroam, iPass og avancerede netforbindelser Tjenester og udvikling ole.frendved.hansen@deic.dk 35888219
Jonas Malte Hinchely Systemadministrator, DeiC Nationale HPC Center, SDU Syddansk Universitet hinchely@imada.sdu.dk  
Tom Henriksen Drift af net Netdrift tom.henriksen@deic.dk 35888226
Erland Hochheim Senior Platform manager eScience Kompetencecenter erhh@dtu.dk 45252477
Sanne Holm Kommunikationskonsulent Sekretariat/kommunikationsteam sanne.holm@deic.dk 35888207
René Løwe Jacobsen National HPC Tekniker Ledelsessekretariatet rene.jacobsen@deic.dk  
Bjørn Høj Jakobsen Systemadministrator, DeiC National HPC Center, SDU Syddansk Universitet bjhj@imada.sdu.dk  
Simon Nexø Jensen Dataanalytiker DKCERT simon.jensen@deic.dk 93513490
Thorkild Jensen Projektleder, videotjenester og ServiceInfo Tjenester og udvikling thorkild.jensen@deic.dk 35888235
Damon Kasacjak HPC-systemadministrator eScience kompetencecenter damka@dtu.dk 93510686
Mehran Khan Systemudvikler WAYF mehran.khan@deic.dk

53822116

Lars Fabricius Kirkegaard Chefkonsulent Net og Sikkerhed lars.kierkegaard@deic.dk

51717360

Ole Kjærgaard Datacenterchef Tjenester og udvikling ole.kjargaard@deic.dk 35888931
Gitte Julin Kudsk Sekretariats- og kommunikationschef Ledelsessekretariat gitte.kudsk@deic.dk 24801207
Henrik Larsen Chef for DKCERT og WAYF DKCERT, WAYF henrik.larsen@deic.dk 35888250
Peter Løngreen COO - DeiC Nationale LifeScience Supercomputer, DTU DTU Systembiologi peterl@cbs.dtu.dk 29441499
Kim Christian Madsen NHPC, drift og support Tjenester og udvikling kim.christian.madsen@deic.dk 35888218
Torben Madsen Systemadministrator, DeiC Nationale HPC Center, SDU Syddansk Universitet tm@sdu.dk 20585085
Diba Markus Projektleder datamanagement Ledelsessekretariat diba.markus@deic.dk 25461286
Helle Meldgaard Outreach Officer Net og Sikkerhed helle.meldgaard@deic.dk 31208931
Arne Mortensen Kabeltekniker Netdrift arne.mortensen@deic.dk 40460135
Per Møldrup-Dalum Projektleder, Kulturarvscluster Det Kgl. Bibliotek pmd@kb.dk 89462177
Kurt Gammelgaard Nielsen DeiC COO - koordinator for HPC, nationalt og internationalt, Syddansk Universitet Syddansk Universitet kgn@sdu.dk 60112869
Morten Eeg Ejrnæs Nielsen Projektleder databeskyttelsesforordning DKCERT morten.eeg@deic.dk 93511380
Frederik Orellana Projektleder storage Tjenester og udvikling frederik.orellana@deic.dk 61396353
Steen Pedersen CEO CEO steen.pedersen@deic.dk 45251056
Mads Freek Petersen WAYF, driftsansvarlig, systemudvikler WAYF mads.freek.petersen@deic.dk 25278061
Claudio Pica COO - DeiC Nationale HPC Center, SDU Syddansk Universitet pica@cp3.sdu.dk 65502519
Thomas Qualmann Systemadministrator DKCERT thomas.qualmann@deic.dk 26364323
Morten Bygvraa Rasmussen Projektleder kommunikation Sekretariat/kommunikationsteam moby@deic.dk 40831268
Henrik Schulz Systemadministrator, DeiC Nationale HPC Center, SDU Syddanske Universitet schulz@imada.sdu.dk 65509079 
Johnson Akpotor Scott It-sikkerhedskonsulent DKCERT jas@cert.dk  
Ulrik Holmen Skadhauge Drift af net Netdrift ulrik.holmen.skadhauge@deic.dk 35888229
Kasper Sort Seniorkonsulent Tjenester og udvikling kasper.sort@deic.dk 35888233
Mikael Stamm Specialkonsulent Tjenester og udvikling mikael.stamm@deic.dk 35888214
Ali Syed Chef for HPC, DeiC Nationale LifeScience Supercomputer, DTU DTU Systembiologi alisyed@cbs.dtu.dk 60904646
Iben Sørensen Sekretær DeiC iben.sorensen@deic.dk 35888202
Birgitte Vedel Thage Projektleder eScience kompetencecenter birgitte.vedel.thage@deic.dk 35888209
Dan Sebastian Thrane Systemadministrator, DeiC Nationale HPC Center, SDU Syddansk Universitet dthrane@imada.sdu.dk  
Keywords: