Medarbejdere

DeIC er en virtuel organisation. Medarbejderne er ansat på DTU, Syddansk Universitet og Statsbiblioteket. De har kontorer på disse universiteter samt på Aarhus Universitet.
Navn Opgave Afdeling E-mail Telefon
Bjarne Andersen COO - DeIC Nationale Kulturarvscluster Det Kgl. Bibliotek bja@kb.dk 89462165
Lene Krøl Andersen Kompetencecenterchef eScience kompetencecenter lene.krol.andersen@deic.dk 41190910
Martin Bech CTO, Divisionsdirektør Net og Sikkerhed Net og sikkerhed martin.bech@deic.dk 35888203
Rene Belsø Koordinator, datamanagement DeIC ledelsessekretariat rene.belso@deic.dk 61713999
Lukasz Bartosz Berger Applikationsekspert eScience kompetencecenter lukasz.bartosz.berger@deic.dk  
Istvan Bernath Drift af net Netdrift istvan.bernath@deic.dk 35888228
Hans Ulrik Bjarkov Drift af net Netdrift hans.ulrik.bjarkov@deic.dk 35888223
Tangui Coulouarn Projektleder avancerede netforbindelser Tjenester og udvikling tangui.coulouarn@deic.dk 25234217
Anders Mundt Due Drift af net Netdrift anders.mundt.due@deic.dk 35888227
Jan Ferré Netdriftschef Netdrift jan.ferre@deic.dk 35888225
Claus Gohr Projektøkonomi og kontrakter Net og sikkerhed claus.gohr@deic.dk 35888208
Mikkel Hald WAYF, konsulent WAYF mikkel.hald@deic.dk 31269288
Ole Frendved Hansen Projektleder eduroam, iPass og avancerede netforbindelser Tjenester og udvikling ole.frendved.hansen@deic.dk 35888219
Tom Henriksen Drift af net Netdrift tom.henriksen@deic.dk 35888226
Sanne Holm Kommunikationskonsulent Sekretariat sanne.holm@deic.dk 35888207
Simon Nexø Jensen Dataanalytiker DKCERT simon.jensen@deic.dk 93513490
Thorkild Jensen Projektleder, videotjenester og ServiceInfo Tjenester og udvikling thorkild.jensen@deic.dk 35888235
Lau Johansson Studentermedhjælper eScience kompetencecenter lau.johansson@deic.dk  
Mehran Khan Systemudvikler WAYF mehran.khan@deic.dk

53822116

Ole Kjærgaard Datacenterchef Tjenester og udvikling ole.kjargaard@deic.dk 35888931
Jens Svalgaard Kohrt Specialkonsulent, support DeIC kompetencecenter Syddansk Universitet svalgaard@sdu.dk 65502716
Gitte Julin Kudsk Sekretariats- og kommunikationschef DeIC ledelsessekretariat gitte.kudsk@deic.dk 24801207
Henrik Larsen Chef for DKCERT og WAYF DKCERT, WAYF henrik.larsen@deic.dk 35888250
Peter Løngreen COO, DeIC Nationale LifeScience Supercomputer, DTU DTU Systembiologi peterl@cbs.dtu.dk 29441499
Erik B. Madsen Systemadministrator, DeIC Nationale HPC Center, SDU Syddansk Universitet erikm@sdu.dk 60112399
Kim Christian Madsen NHPC, drift og support Tjenester og udvikling kim.christian.madsen@deic.dk 35888218
Torben Madsen Systemadministrator, DeIC Nationale HPC Center, SDU Syddansk Universitet tm@sdu.dk 20585085
Diba Markus Projektleder datamanagement DeIC ledelsessekretariat diba.markus@deic.dk 25461286
Helle Meldgaard Projektleder kompetencecenter eScience kompetencecenter helle.meldgaard@deic.dk 31208931
Ashokaditya Mohanty Systemudvikler Tjenster og udvikling ash.mohanty@deic.dk 93511921
Per Møldrup-Dalum Projektleder, Kulturarvscluster Det Kgl. Bibliotek pmd@kb.dk 89462177
Kurt Gammelgaard Nielsen DeIC Direktør for HPC, COO DeIC Nationale HPC Center, Syddansk Universitet Syddansk Universitet kgn@sdu.dk 60112869
Morten Eeg Ejrnæs Nielsen Projektleder databeskyttelsesforordning DKCERT morten.eeg@deic.dk 93511380
Frederik Orellana Projektleder storage Tjenester og udvikling frederik.orellana@deic.dk 61396353
Steen Pedersen CEO CEO steen.pedersen@deic.dk 45251056
Mads Freek Petersen WAYF, driftsansvarlig, systemudvikler WAYF mads.freek.petersen@deic.dk 25278061
Thomas Qualmann Systemadministrator DKCERT thomas.qualmann@deic.dk 26364323
Morten Bygvraa Rasmussen Projektleder kommunikation DeIC moby@deic.dk 40831268
Bjarne Mathiesen Schacht It-sikkerhedskonsulent DKCERT bjarne.schacht@deic.dk 93511228
Ulrik Holmen Skadhauge Drift af net Netdrift ulrik.holmen.skadhauge@deic.dk 35888229
Kasper Sort Seniorkonsulent Tjenester og udvikling kasper.sort@deic.dk 35888233
Mikael Stamm Specialkonsulent DeIC mikael.stamm@deic.dk 35888214
Ali Syed Chef for HPC, DeIC Nationale LifeScience Supercomputer, DTU DTU Systembiologi alisyed@cbs.dtu.dk 60904646
Iben Sørensen Sekretær DeIC iben.sorensen@deic.dk 35888202
Torben B. Sørensen Journalist DKCERT/DeIC torben.b.sorensen@deic.dk 35888213
Birgitte Vedel Thage Projektleder eScience kompetencecenter birgitte.vedel.thage@deic.dk 35888209
Keywords: