Medarbejdere

DeIC er en virtuel organisation. Medarbejderne er for nuværende ansat på DTU, Syddansk Universitet og Statsbiblioteket, og har kontorer på disse universiteter, samt på IT-universitetet og Aarhus Universitet.
Navn Opgave Afdeling E-mail Telefon
Bjarne Andersen COO - DeIC Nationale Kulturarvscluster, Statsbiblioteket Det Kgl. Bibliotek bja@kb.dk 89462165
Lene Krøl Andersen Kompetencecenterchef eScience kompetencecenter lene.krol.andersen@deic.dk 41190910
Martin Bech CTO, Divisionsdirektør Net og Sikkerhed Net og sikkerhed martin.bech@deic.dk 35888203
Rene Belsø Koordinator, datamanagement DeIC ledelsessekretariat rene.belso@deic.dk 61713999
Lukasz Bartosz Berger Applikationsekspert eScience kompetencecenter lukasz.bartosz.berger@deic.dk  
Istvan Bernath Drift af net Netdrift istvan.bernath@deic.dk 35888228
Hans Ulrik Bjarkov Drift af net Netdrift hans.ulrik.bjarkov@deic.dk 35888223
Tonny Bjørn DKCERT DKCERT tonny.bjorn@deic.dk 35888253
Tangui Coulouarn Projektleder avancerede netforbindelser Tjenester og udvikling tangui.coulouarn@deic.dk 25234217
Anders Mundt Due Drift af net Netdrift anders.mundt.due@deic.dk 35888227
Jan Ferré Netdriftschef Netdrift jan.ferre@deic.dk 35888225
Claus Gohr Projektøkonomi og kontrakter Net og sikkerhed claus.gohr@deic.dk 35888208
Mikkel Hald WAYF, konsulent WAYF mikkel.hald@deic.dk 31269288
Jonas Holger Hansen Studentermedhjælper eScience kompetencecenter jonas.holger.hansen@deic.dk  
Ole Frendved Hansen Projektleder eduroam, iPass og avancerede netforbindelser Tjenester og udvikling ole.frendved.hansen@deic.dk 35888219
Tom Henriksen Drift af net Netdrift tom.henriksen@deic.dk 35888226
Thorkild Jensen Projektleder, videotjenester og ServiceInfo Tjenester og udvikling thorkild.jensen@deic.dk 35888235
Ole Kjærgaard Datacenterchef Tjenester og udvikling ole.kjargaard@deic.dk 35888931
Jens Svalgaard Kohrt Akademisk medarbejder, support DeIC kompetencecenter Syddansk Universitet svalgaard@sdu.dk 65502716
Gitte Julin Kudsk Sekretariats- og kommunikationschef DeIC ledelsessekretariat gitte.kudsk@deic.dk 24801207
Henrik Larsen Chef for DKCERT og WAYF DKCERT, WAYF henrik.larsen@deic.dk 35888250
Peter Løngreen COO, DeIC Nationale LifeScience Supercomputer, DTU DTU Systembiologi peterl@cbs.dtu.dk 29441499
Erik B. Madsen Systemadministrator, DeIC Nationale HPC Center, SDU Syddansk Universitet erikm@sdu.dk 60112399
Kim Christian Madsen NHPC, drift og support Tjenester og udvikling kim.christian.madsen@deic.dk 35888218
Torben Madsen Systemadministrator, DeIC Nationale HPC Center, SDU Syddansk Universitet tm@sdu.dk 20585085
Diba Markus Projektleder datamanagement DeIC ledelsessekretariat diba.markus@deic.dk 25461286
Helle Meldgaard Projektleder kompetencecenter eScience kompetencecenter helle.meldgaard@deic.dk 31208931
Ashokaditya Mohanty Systemudvikler Tjenster og udvikling ash.mohanty@deic.dk 93511921
Per Møldrup-Dalum Projektleder, Kulturarvscluster Det Kgl. Bibliotek pmd@kb.dk 89462177
Kurt Gammelgaard Nielsen DeIC Direktør for HPC, COO DeIC Nationale HPC Center, Syddansk Universitet Syddansk Universitet kgn@sdu.dk 60112869
Frederik Orellana Projektleder storage Tjenester og udvikling frederik.orellana@deic.dk 61396353
Henrik Pedersen Formand for Nationalt Forum for Forskningsdata Management Syddansk Universitet henrik@sdu.dk 60112787
Steen Pedersen CEO CEO steen.pedersen@deic.dk 45251056
Mads Freek Petersen WAYF, driftsansvarlig, systemudvikler WAYF mads.freek.petersen@deic.dk 25278061
Thomas Qualmann DKCERT DKCERT   26364323
Morten Bygvraa Rasmussen Projektleder kommunikation DeIC moby@deic.dk 40831268
Bjarne Mathiesen Schacht DKCERT DKCERT bjama@dtu.dk 93511228
Ulrik Holmen Skadhauge Drift af net Netdrift ulrik.holmen.skadhauge@deic.dk 35888229
Kasper Sort Seniorkonsulent Tjenester og udvikling kasper.sort@deic.dk 35888233
Mikael Stamm Specialkonsulent DeIC mikael.stamm@deic.dk 35888214
Ali Syed Chef for HPC, DeIC Nationale LifeScience Supercomputer, DTU DTU Systembiologi alisyed@cbs.dtu.dk 60904646
Iben Sørensen Sekretær DeIC iben.sorensen@deic.dk 35888202
Torben B. Sørensen Journalist DKCERT/DeIC torben.b.sorensen@deic.dk 35888213
Keywords: