Nationalt Forum for Forskningsdata Management - sammensætning

Formand
  • Anders Sparre Conrad

Specialkonsulent, Forskerservice, Københavns Universitetsbibliotek

Medlemmer

Aalborg Universitet

  • Kåre Lehmann Nielsen

Lektor, Institut for Kemi og Biovidenskab, Det Teknisk-Naturvidenskabelige Fakultet 

  • Bo Bai

Chefkonsulent, AAU It Services - Infrastrukturservices

  • Karsten Kryger Hansen

Specialkonsulent, Universitetsbiblioteket

  • Ellen Knudsen

Fuldmægtig, Universitetsbiblioteket

  • Nils Thidemann (suppleant)
Chefkonsulent, AUB

Aarhus Universitet

  • Anne Marie Pahuus

Prodekan for forskning, Faculty of Arts

  • Christian Storm Pedersen

Centerleder, lektor, Center for Bioinformatik (BiRC), Faculty of Science and Tehnology

  • Anne-Marie Bach

Fuldmægtig, AU Forskning og Eksterne Relationer - Erhvervssamarbejde og Teknologioverførsel, Emdrup

  • Jacob Styrup Bang

IT-arkitekt, AU IT og Digitale Medier

  • Susanne Kudsk (suppleant)
Specialkonsulent AU Forskning og Eksterne Relationer - Erhvervssamarbejde og Teknologioverførsel, Emdrup

Copenhagen Business School

  • Lars Nondal

Chefkonsulent, Biblioteket

  • Mareike Buss

Informationsspecialist, Forskningdata Management Støtteenheden, Biblioteket

  • Dicte Madsen (suppleant)
Informationsspecialist

Danmarks Tekniske Universitet

  • Michael Rasmussen

Sektionsleder, Sektionen for fag-it, Afdelingen for IT Service

  • Gitte Bruun Jensen

Bibliotekschef

  • Signe Gadegaard

Akademisk medarbejder, DTU bibliotek

  • Katrine Flindt Holmstrand

Projektmedarbejder,  Bibliometri og Data Management, Afdelingen for Innovation og Sektorudvikling

  • Falco Hüser

Projektmedarbejder,  Bibliometri og Data Management, Afdelingen for Innovation og Sektorudvikling

IT-Universitetet

  • Henrik Engell-Hedager
Specialkonsulent, Research & Learning Support
  • Jens Christian Godskesen (suppleant)

Head of Department

Københavns Universitetet

  • Lene Offersgaard

Senioringeniør, Center for Sprogteknologi, Det Humanistiske Fakultet

  • Nicole Schmitt

Lektor, Danish Arrhythmia Research Centre, Biomedicinsk Institut, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet

  • Susanne den Boer

Research Adviser, Office of Research and Innovation, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet

  • Thomas Schlichting

Specialkonsulent, informationssikkerhed, Koncern-IT

  • Bo Bendix (suppleant)
Områdeleder, Koncern-it, Drift og Support

Roskilde Universitet

  • Sacha Zurcher

Forskningsbibliotekar

  • Sara Schrøder Kaas (suppleant)
AC-fuldmægtig, RUC Forskningsservice

Syddansk Universitet

  • Anne Gerdes

Lektor, Institut for Design og Kommunikation, Det Humanistiske Fakultet

  • Asger Væring Larsen

Specialkonsulent, Forsknings- og Analysesektionen, Universitetsbiblioteket

  • Evgenios Vlachos
Forskningsbibliotekar

Det Kongelige Bibliotek

  • Katrine Düring Davidsen
 
  • Katrine Hofmann Gasser
 
  • Michael Svendsen

Specialkonsulent, Københavns Universitetsbiblioteks forskningsstøtteenhed

  • Anders Bonatto Fisker (suppleant)
Sektionsleder, KUB Forskerservice, Københavns Universitetsbibliotek

Rigsarkivet

  • Anne Sofie Fink Kjeldgaard

Områdeleder, Dansk Data Arkiv, Formidling af it-arkivalier og forskningsdata

  • Mette Hall-Andersen

Områdeleder, Indsamling af myndighedsdokumentation og forskningsdata

  • Rikke Søndergaard Kristensen (suppleant)
Arkivar
Sekretariat
  • Diba Markus

Projektleder, datamanagement, DeiC ledelsessekretariat

  • Rene Belsø

Koordinator, datamanagement, DeiC ledelsessekretariat