Gå til hovedindhold

Medarbejdere

Organisatorisk er DeiC en virtuel organisation under Uddannelses- og Forskningsstyrelsen. Medarbejderne er efter aftale mellem DTU, DeiCs bestyrelse, Uddannelses- og Forskningsstyrelsen ansat på DTU. DeiC har kontorer på DTU, Aarhus Universitet og Københavns Universitet.

Det er forventningen at DeiC ved udgangen af 2021 vil blive etableret som en selvejende institution ved lov. Alle medarbejdere er fortsat ansat på DTU i 2021.

Navn Funktion E-mail Telefon
Sekretariat
Gitte Julin Kudsk Direktør gitte.kudsk@deic.dk 24801207
Sanne Holm Kommunikation – konference- og eventansvarlig sanne.holm@deic.dk 35888207
Cecilie Maagaard Winther Kommunikation – Journalist og kommunikationskonsulent cecilie.winther@deic.dk 93511556
Lene Krøl Andersen Projekter – Internationale projekter og nordisk samarbejde lene.krol.andersen@deic.dk 41190910
Jeppe Klok Due KOR sekretariatsleder jkd@sa.dk  
Marie Vachaud AC-medarbejder marie.vachaud@deic.dk 28835470
Navn Funktion E-mail Telefon
Datamanagement
Anders Sparre Conrad Chef for Datamanagement anders.conrad@deic.dk 93510926
Rene Belsø Datamanagement konsulent rene.belso@deic.dk 61713999
Anne Sofie Fink Kjeldgaard Datamanagement-konsulent anne.sofie.fink@deic.dk 93511544
Hannah Mihai Datamanagement-konsulent hannah.mihai@deic.dk 93510401
Anna Mette Morhorst Knowledge Exchange annamette.morthorst@deic.dk 91356460
Navn Funktion E-mail Telefon
HPC
Eske Christiansen Chef for HPC eske.christiansen@deic.dk 93510048
René Løwe Jacobsen HPC Tekniker rene.jacobsen@deic.dk  
Birgitte Vedel Thage Projektleder birgitte.vedel.thage@deic.dk 35888209
Navn Funktion E-mail Telefon
Forskningsnet, sikkerhed og services
Martin Bech Divisionsdirektør martin.bech@deic.dk 35888203
Claus Gohr Projektøkonomi og kontrakter claus.gohr@deic.dk 35888208
Iben Sørensen Sekretær iben.sorensen@deic.dk 35888202
Nicolai Devantier Journalist og Kommunikationskonsulent nicolai.devantier@deic.dk 31964900
Helle Meldgaard Outreach Officer helle.meldgaard@deic.dk 31208931
Morten Bygvraa Rasmussen Projektleder Web moby@deic.dk 40831268
Navn Funktion E-mail Telefon
Tjenester og udvikling
Ole Kjærgaard Datacenterchef ole.kjargaard@deic.dk 35888931
Tangui Coulouarn Projektleder, avancerede nettjenester tangui.coulouarn@deic.dk 25234217
Thorkild Jensen Projektleder, videotjenester og ServiceInfo thorkild.jensen@deic.dk 35888235
Morten Kjeldgaard Projektleder på fælles satellitløsning, eduroam mm. morten.kjeldgaard@deic.dk 21708717
Mehran Khan Systemudvikler mehran.khan@deic.dk 53822116
François Kooman Software-udvikler fkooman@deic.dk  
Kasper Sort Seniorkonsulent kasper.sort@deic.dk 35888233
Navn Funktion E-mail Telefon
Netdrift
Jan Ferré Netdriftschef jan.ferre@deic.dk 35888225
Istvan Bernath Netdrift istvan.bernath@deic.dk 35888228
Hans Ulrik Bjarkov Netdrift hans.ulrik.bjarkov@deic.dk 35888223
Anders Mundt Due Netdrift anders.mundt.due@deic.dk 35888227
Mohammad El-Kalache Netværkstekniker mohammad.el-kalache@deic.dk 50558649
Tom Henriksen Netdrift tom.henriksen@deic.dk 35888226
Arne Mortensen Kabeltekniker arne.mortensen@deic.dk 40460135
Navn Funktion E-mail Telefon
DKCERT
Henrik Larsen Chef for DKCERT og WAYF henrik.larsen@deic.dk 35888250
Lene Kim Dehn DPO lene.dehn@deic.dk  
Susanne Ketill Groth DPO susanne.groth@deic.dk 93511465
Jack Hjortholm Informationssikkerhedskonsulent jgh@cert.dk 93511135
Henrik Jensen Sikkerhedskonsulent TeleDCIS hj@teledcis.dk 93510003
Simon Nexø Jensen Dataanalytiker simon.jensen@deic.dk 93513490
Carina Lamb Informationssikkerhedskonsulent cll@cert.dk 93511134
Dennis Larting Leder TeleDCIS dalla@deic.dk 35888283
Thomas Qualmann Systemadministrator thomas.qualmann@deic.dk 26364323
Navn Funktion E-mail Telefon
WAYF
Mikkel Hald Konsulent mikkel.hald@deic.dk 31269288
Mads Freek Petersen Driftsansvarlig, systemudvikler mads.freek.petersen@deic.dk 25278061
Senest opdateret:
fre, 09/24/2021 - 12:14